Michal Stehlík
Michal Stehlík
Přepisujeme dějiny více než ti před námi? A není přepisování dějin jejich přirozenou vlastností? Pohled na roli dějin ve veřejném prostoru v naší době plné proměn představí historik, slovakista, kurátor výstav a podcaster Michal Stehlík. Moderním a soudobým dějinám se věnuje více než čtvrtstoletí, a to od regionálních osudů, národnostních a náboženských vztahů až po velké dějiny středoevropského prostoru. Autor mnoha publikací, výstav a expozic, manažer kulturních institucí a v posledních pěti letech spoluautor podcastu Přepište dějiny.
Martin Kalenský
Od mládí se věnuje skateboardingu, sportu, který mu poskytl svobodu vyjádření a pohybu, a pro který se snaží zlepšovat podmínky v lokálním prostředí. Skateboarding se tak stal nejen součástí jeho života, ale i nástrojem, který mu umožňuje přetvářet prostor a vyjádřit se nezávisle na konvencích.
Je jedním ze zakládajících členů kolektivu Světadíl, který své aktivity vede velmi nezávislým směrem a poukazuje na to, že někdy zdánlivě méně může být více.
Helena Dvořáková
Cesta ke svobodě vede skrz naše nitro.
“Když jsem onemocněla, došlo mi, že na začátku se musí všechno zbořit, aby se mohlo stavět něco nového. Nebylo to jen o fyzickém zdraví, ale i o mém vnitřním světě”.
Popisuje v jednom z rozhovorů herečka a držitelka Ceny Thálie pro rok 2011, Helena Dvořáková.
Helena je dalším z hostů TedX Slavonice a rozpovídá se, jak můžete tušit, nejen o své herecké práci.
David Pithart
Přepisujeme dějiny více než ti před námi? David Pithart je ekolog zaměřený na vodu v krajině, vystudoval hydrobiologii a dlouhodobě se věnoval výzkumu v České republice i zahraničí. V současnosti se soustředí na praktickou ekologii a ochranu přírody, prosazuje udržitelné vodní hospodářství.
Žije na jihočeské vesnici, kde vyrůstaly i jeho tři děti. Se svou ženou založili rodinnou
farmu, na níž chovají ovce a starají se o jabloňový sad. S nejstarším synem si pronajali rybník a snaží se v něm hospodařit tak, aby se stal domovem pro ptáky i další vodní zvířata a rostliny. Snaží se skloubit odbornou práci s opravami traktoru, stavěním ohrad pro ovce, senosečí a kydáním hnoje.Věří, že aby člověk dokázal v krajině něco změnit k lepšímu, musí v ní žít a pracovat.
Jeska Trčková
Po absolvování studia pedagogiky a práci v jeslích se Jeska v roce 2014 přestěhovala z Nizozemska do České republiky. Asi o rok později se provdala a stala se matkou.
Díky společné lásce k cestování a touze pozitivně ovlivnit životy druhých, začala se svým manželem cestovat s dětmi do Afriky. Tam se setkávali s úžasnými lidmi, plnými chuti do života, kteří však měli mnohem méně příležitostí než lidé v Evropě.
Rozhodli se proto hledat způsoby, jak přinášet nové možnosti do životů ostatních. V Rwandě vybudovali pekárnu, v Tanzanii mateřskou školku. V současnosti pracují na výstavbě studní v Zambii a zajišťují potravinovou pomoc pro uprchlíky z Demokratické republiky Kongo.
Spojit mateřství s humanitární prací není vždy snadné, ale díky síle podpůrné komunity a ochotě se neustále učit to rozhodně není nemožné.
Petr Horníček
Petr Horníček je principál a umělecký šéf Losers Cirque Company a Divadla BRAVO! Ve světě nového cirkusu je známý pro svoji odhodlanost a touhu spojovat akrobatické umění s divadelní poetikou a silnou vizuální stránkou. Svou cestu zahájil jako člen dua Daemen, které v roce 2010 vyhrálo první ročník soutěže Česko Slovensko má talent. Od té doby se jeho jméno pojí s autorskou tvorbou, která hledá nové výrazové formy v oblasti pohybového divadla, cirkusu a scénického zážitku. Pod jeho vedením vznikla řada divadelních inscenací, site-specific projektů i firemních show.
Dita Voltr Podhadská
Lenka P. Nechvátalová
Ráda spojuje mosty mezi zdánlivě odlišným. Věří, že skutečná svoboda začíná u vlastní zodpovědnosti – za myšlenky, slova i činy, kterými utváříme svět kolem sebe.
Působí na volné noze jako autorka, moderátorka a tvůrkyně rozhlasových dokumentů. Její práce je pro ni způsobem, jak naslouchat lidským příběhům a věří v sílu jejich sdílení.
Zkušenosti sbírala v rádiích i televizi v Česku, Španělsku i Austrálii. Práce napříč kontinenty jí rozšířila obzory profesně i lidsky a pomohla jí vidět svět bez předsudků a klišé.